Welcome to the California Coastal Commission's Web Site!

Right Column

Dockwalker Hall of Fame

Every year, the California Department of Boating and Waterways and the California Coastal Commission’s statewide Boating Clean and Green Program, in partnership with the Santa Monica Bay Restoration Foundation and the Keep the Delta Clean Program, thanks and honors the volunteer Dockwalkers for their hard work and support during each boating season.

Since 2002, and every year, West Marine and other organizations have donated great items to the most active Dockwalkers. Here are the most active Dockwalkers since the year 2002.

Here are the MOST ACTIVE Dockwalkers OF 2012:

Charlie Duncan (US Coast Guard Auxiliary) Redding
Sabrina Colias (Lake Berryessa Partnership) Vacaville
Alisa Kim  (Lake Berryessa Partnership) Davis
Sharon Nichols (US Coast Guard Auxiliary) Sacramento
Jim Minkel (US Coast Guard Auxiliary) Benicia
Deborah Bartens (Rio Vista Boating Program) Rio Vista
Tommy Holtzman (US Coast Guard Auxiliary) Carmichael
James Fitgzerald (US Coast Guard Auxiliary) Bodega Bay
Rachel Kippen (Save Our Shores) Santa Cruz
Robert Sebring (US Power Squadrons) Huntington Beach
Mel Widawski (South Coast Corinthian Yacht Club) Culver City
Bob Riopel (Recreational Boaters of California) Penn Valley
Kathryn Hyde (San Francisco Depart. Of the Environment) San Francisco
Joaquin Duran (US Coast Guard Auxiliary) San Jose
Brock de Lappe (Alameda Marina) Alameda
Vickie Bauman (Willow Berm Marina) Isleton
Vernon Torres (US Coast Guard Auxiliary) Spring Valley
Ed Padilla (Solano County) Modesto
Barbara Wilkinson (US Coast Guard Auxiliary) San Diego
Dick Daybell (US Power Squadrons) Fullerton
Bob Sullivan (Kono Tayee Property Owners Association) Lucerne
Craig Johnson (US Coast Guard Auxiliary) Hollister
James Goff (US Coast Guard Auxiliary) North Highlands
Carla Houston (Models Environment) Los Angeles

 

Here are the MOST ACTIVE Dockwalkers OF 2011:

1. Steven Ethington - (US Coast Guard Auxiliary) (Los Angeles County)
2. Charlie Duncan - (US Coast Guard Auxiliary Flotilla 3-9) (Shasta County)
3. Sabrina Larsen - (Lake Berryessa Watershed Partnership) (Napa County)
4. Jesse Hewson -   (Lake Berryessa Watershed Partnership) (Napa County)
5. Dave Gorton - (San Joaquin County Public Works-Solid Waste Division) (San Joaquin County)
6. Cynthia Madrid - (San Joaquin County Public Works-Solid Waste Division) (San Joaquin County)
7. Mel Widawski - (South Coast Corinthian Yacht Club) (Los Angeles County)
8. Lauren Guilligan -(Save Our Shores) (Santa Cruz County)
9. James Goff - (US Coast Guard Auxiliary) (Sacramento County)
10. James Fitzgerald - (US Coast Guard Auxiliary) (Sonoma County)
11. Tommy Holtzman - (US Coast Guard Auxiliary) (Sacramento County)
12. Jah Mackey - (Oceanus Marine Group) (Contra Costa County)
13. Jennie Fisher - (Anacapa Isle Marina) (Ventura County)
14. Jane Stewart - (Harbor Island West Marina) (San Diego County)
15. Gaylord Van Dyne - (US Coast Guard Auxiliary) (Santa Clara)
16. Robert Sebring - (Alamitos US Power and Sail Squadron)
17. Larry Mayne - (US Coast Guard Auxiliary) (Santa Clara)
18. Sonia Foster - (US Coast Guard Auxiliary) (Contra Costa County)
19. Suzanne Weber - (Dana West Yacht Club) (Orange County)
20. Priscilla Minkel - (US Coast Guard Auxiliary)  (Solano County)

2010:

Charlie Duncan - (US Coast Guard Auxiliary Flotilla 3-9) (Shasta County)
Richard Daybell - (Commander Alamitos Sail and Power Squadron) (Orange County)
Mel Widawski - (South Coast Corinthian Yacht Club) (Los Angeles County)
Lauren Gilligan - (Save Our Shores) (Santa Cruz County)
Jim Goff -  (US Coast Guard Auxiliary) (Sacramento County)
Chris Poehlman -  (US Coast Guard Auxiliary) (Marin County)
Roger Haynes - (US Coast Guard Auxiliary) (Alameda County)
Jacqueline Archer - (Lake Berryessa Watershed Partnership) (Napa County)  
Paige Norberg - (Lake Berryessa Watershed Partnership) (Napa County)
Winston Bumpus - (Sequoia Yacht Club) (San Mateo County)
Wylisa Santos -  (Peninsula Yacht Club) (Stanislaus County)
Priscilla Minkel -  (US Coast Guard Auxiliary) (Solano County)
Kimberly Cromwell - (Boater) (Contra Costa County)
Kenneth Pope-  (Dockmaster Coronado Cays Yacht Club) (San Diego County)
Nancy Marino - (Fairwind Yacht Club) (Los Angeles County)
Fred Goodwin - (US Coast Guard Auxiliary/PICYA) (Contra Costa County)
Ray Jackson - (US Coast Guard Auxiliary) (Solano County)
Ann Hardinger -  (Berkeley Marina, Harbormaster) (Alameda County)

We will post photographs as we get them.

Jim Goff
Jim Goff

Donations this year included West Marine Jackets, See’s Candies Gift Certificates, Aquarium of The Pacific (Long Beach) and Aquarium of The Bay Tickets (San Francisco), Trader Joes prices and Starbucks coffee.

 

2009:

Mel Widawski, Jim Sinasek, Charlie Duncan, Lauren Gilligan, Jasmine Greer, Lauren Young, Dick Daybell, Mark Foster, James and Priscilla Minkel, and Suzanne Weber (Donations this year included 3 West marine Jackets, 3 Trader Joe's gift boxes and 4 Coastal Commission blankets)

Mel Widawski Jim Sinasek Charlie Duncan Lauren Gilligan

(left to right) Mel Widawski, Jim Sinasek, Charlie Duncan, Lauren Gilligan

Lauren Young Dick Daybell Jasmine Greer Suzanne Weber

(left to right) Lauren Young, Dick Daybell, Jasmine Greer, Suzanne Weber

2008:

Charlie Duncan, Lorie Haney, Mel Widawski

Charlie Duncan, Winner of a West Marine jacket

Lorie Haney, Winner of a West Marine jacket


(left to right) Charlie Duncan , Mel and Barbara Widawski, and  Lorie Haney

2006:

Cory Weis, Allie Fidler and James Fitzgerald

James Fitzgerald
James Fitzgerald

2005:

Paul Scannell, Sally Graas, Patti Andronico

Here is a West Marine Jacket Contest winner in her blue jacket st the wheel of her boat.
Sally Graas
 

2004:

Suzane Carreau, Allison Marshall, Marty Rawson, Timothy E. Patton

Marty Rawson
Marty Rawson
 

2003:

Elving Claes, David Lumian, Javier Martinez

2002:

Vince Guise, Ingemar Olsson, Deborah Kimbrell